B I O G R A F I A


ADAM WENDT
- saksofonista, kompozytor, aranżer i pedagog

Po ukończeniu z wyróżnieniem Szkoły Muzycznej II stopnia w Gdańsku-Wrzeszczu podjął studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, które ukończył również z wyróżnieniem, uzyskując tytuł magistra sztuki.

Już w czasie studiów nawiązał współpracę z wieloma zespołami (m.in. Young Power) oraz grywał w czołowych orkiestrach rozrywkowo-jazzowych, takich jak Alex Band, Big Band Wiesława Pieregorólki oraz Kukla Band.

Od momentu powstania zespołu Walk Away (1985) związał się z nim na stałe. Z zespołem tym zdobywał wiele głównych nagród i wyróżnień, z których warto wymienić laury na festiwalu Jazz Nad Odrą w 1986 roku, zdobycie "Klucza Do Kariery" na Pomorskiej Jesieni Jazzowej w 1987 roku; nagroda Artystyczna Młodych im. St. Wyspiańskiego w 1988 roku; nagroda czasopisma Sztandar Młodych „Metronom '89”; udział w Festival of Leverkusen Jazz Competition '87 (Niemcy), Jazz Hilard '88 (Belgia), Jazzand Blues All-Star festivals w Sztokholmie, The Montmarte Jazz Club w Kopenhadze oraz Jac-Jazz Festival w Jakarcie (Indonezja).

Od 1988 roku zespół Walk Away zajmuje I miejsce w ankietach „Jazz Top” czasopisma Jazz Forum (w kategoriach: zespół roku oraz zespół roku - jazz elektryczny). Adam Wendt z zespołem koncertował w kilkunastu krajach świata.

W 1986 roku zdobył II nagrodę indywidualną na I Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach oraz jako przedstawiciel Polski uczestniczył w międzynarodowym big bandzie West Berlin '88. W 1990 roku z zespołem Walk Away i Urszulą Dudziak otwierał Europejskie koncerty Milesa Davisa.

Od wielu lat plasuje się w ścisłej czołówce polskich saksofonistów, co znajduje potwierdzenie m.in. w ankietach prestiżowego czasopisma Jazz Forum.

Uczestniczył w nagraniu około 60 płyt nie tylko jako saksofonista, ale również kompozytor i aranżer. Jest zapraszany do udziału w nagraniach programów radiowych i telewizyjnych oraz w festiwalach. Jako solista i muzyk sesyjny współpracuje z polską czołówką jazzową oraz gwiazdami i zespołami muzyki pop (m.in. E.Bem, K.Dębski, L.Szafran, B.Hołownia, M.Szcześniak, G.Ciechowski, G.Łobaszewska, K.Prońko, zespoły Leszcze, Czarodzieje, Kasa Chorych, Mietek Blues Band, New Sami Swoi i inne). Uczestniczył w sesji nagraniowej muzyki filmowej i teatralnej Marka Kuczyńskiego.

Nagrywał i koncertował z muzykami tej miary, co Randy Brecker, Mike Stern, Eric Marienthal (Chick Corea, GRP Big Band), Mino Cinelu (Weather Raport, Miles Davis), Frank Gambale (Chick Corea), David „Fuze” Fiuczynski (R.Brecker, R.S.Jackson, G.Russel), Dean Brown (Roberta Flack, David Sanborn), Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Nippy Noya oraz znakomitościami czarnego bluesa takimi jak Sidney „Guitar Crusher” Selby oraz Keith Dunn (mistrz harmonijki ustnej). Koncertował także z mistrzem candombe, bandeonistą Luisem di Matteo z Urugwaju.

Autorskie zespoły: Adam Wendt & Friends, Adam Wendt-Triologue, Adam Wendt Power Set, Adam Wendt Acustic Set. Jest muzykiem zespołu Mariusz Bogdanowicz Quartet, Zbigniew Wrombel Quartet, Eljazz Quintet oraz Tria Krystyny Prońko.

Oprócz działalności typowo koncertowej i artystycznej trudni się pedagogiką muzyczną, prowadząc zajęcia edukacyjne w ramach Małej Akademii Jazzu (m.in. Gorzów Wlkp. Tczew, Zakopane) oraz Warsztatów Muzycznych w Chodzieży, Zakrzewie, Ustrzykach Dolnych, Koszalinie i Leichligen (Niemcy).

Jest pedagogiem Akademii Muzycznej im. S.Moniuszki w Gdańsku na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa. Prowadzi również klasę saksofonu w Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu.

Od 1993 roku jest członkiem związku autorów ZAiKS, Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego oraz Związku Stowarzyszeń Artystów Wykonawców STOART. Oficjalny endorser stroików marki "RICO".


Płyty: "Adam Wendt Power Set - Live power - International edition" oraz "Adam Wendt Acoustic Set - Acoustic Travel" zostały nagrane przy udziale środków finansowych stanowiących stypendium dla twórców kultury przyznane Adamowi Wendtowi w latach 2010 i 2014 przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.