B I O G R A F I A


ADAM WENDT
- saksofonista, kompozytor, aranżer i pedagog

Po ukończeniu Szkoły Muzycznej II stopnia w Gdańsku-Wrzeszczu (w klasie saksofonu Władysława Chwin) podjął studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Akademii Muzycznej w Katowicach, które ukończył w 1989 roku.

Już w czasach studenckich nawiązał współpracę z wieloma zespołami (m.in. Young Power) oraz występował z czołowymi orkiestrami rozrywkowo-jazzowymi, takimi jak Alex Band, Big Band Wiesława Pieregorólki oraz Kukla Band.

Jest laureatem II nagrody indywidualnej na I Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach (1986) oraz jako przedstawiciel Polski uczestniczył w międzynarodowym big-bandzie West Berlin '88.

Od 1989 roku związany na stałe z zespołem WALK AWAY, z którym zdobył liczne nagrody i wyróżnienia, z których warto wymienić: Nagroda "Klucz Do Kariery" na XI Pomorskiej Jesieni Jazzowej (1985), Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu (1986), ministerialna Nagroda Artystyczna Młodych im. St. Wyspiańskiego (1988) oraz nagroda czasopisma Sztandar Młodych - „Metronom '89”. Ważnym odnotowania jest również udział zespołu w miedzynarodowych festiwalach jazzowych: Festival of Leverkusen Jazz Competition '87 (Niemcy), Jazz Hilard '88 (Belgia), Jazzand Blues All-Star Festivals w Sztokholmie, The Montmarte Jazz Club w Kopenhadze oraz Jac-Jazz Festival w Jakarcie (Indonezja). Adam Wendt z zespołem Walk Waway koncertował w kilkunastu krajach świata, w tym w 1990 roku wraz z Urszulą Dudziak otwierał europejskie koncerty Milesa Davisa.

Od wielu lat zespół Walk Away zajmuje I miejsce w ankietach „Jazz Top” czasopisma Jazz Forum (w kategoriach: zespół roku oraz zespół roku - jazz elektryczny), a indywidualnie w tych ankietach Adam Wendt plasuje się w ścisłej czołówce polskich saksofonistów.

Nagrywał i koncertował z muzykami jazzowymi tej miary, co Randy Brecker, Bill Evans, Eric Marienthal (Chick Corea, GRP Big Band), Mino Cinelu (Weather Raport, Miles Davis), Frank Gambale (Chick Corea), David „Fuze” Fiuczynski (R.Brecker, R.S.Jackson, G.Russel), Dean Brown (Roberta Flack, David Sanborn), Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Nippy Noya, Karen Edwards oraz znakomitościami czarnego bluesa, takimi jak Sidney „Guitar Crusher” Selby, Mike Russell oraz Keith Dunn. Podczas licznych europejskich tras koncertował również z mistrzem candombe, bandeonistą Luisem di Matteo z Urugwaju.

Jako saksofonista, kompozytor i aranżer wziął udział w nagraniu około 100 płyt, w tym 10 autorskich. Był zapraszany do udziału w programach radiowych i telewizyjnych oraz wielokrotnie występował z orkiestrami festiwalowymi. Jako solista i muzyk sesyjny współpracował z polską czołówką jazzową oraz gwiazdami muzyki pop, takimi jak E.Bem, K.Dębski, L.Szafran, B.Hołownia, M.Szcześniak, G.Ciechowski, G.Łobaszewska, K.Prońko oraz zespołami: Leszcze, Czarodzieje, Kasa Chorych, Mietek Blues Band, New Sami Swoi i inne. Uczestniczył w sesjach nagraniowych muzyki filmowej i teatralnej.

Jest pomysłodawcą i założycielem własnych zespołów: Adam Wendt & Friends (A.Wendt - sax, Wojciech Niedziela - piano, Marcin Jahr - drums, Zbigniew Wrombel - bass), Adam Wendt - Triologue. Aktualnie prowadzi zespoły: Adam Wendt Power Set (A.Wendt - sax, Przemysław Raminiak - keyb., Marcin Jahr - drums) gdzie zaprasza gościnnie takich muzyków, jak Apostolis Anthimos - git. (SBB, Cz.Niemen, T.Stańko) lub w wersji międzynarodowej: Christoph Titz - tp czy Samuel Torres Martinez - dr. Na uwagę zasługuje jego autorski projekt Adam Wendt Acoustic Set (P.Zagańczyk - akordeon, J.Stokowski - kontrabas) z hiszpańską wokalistką Laurą Cubi Villena. Koncertuje w duecie WeSeeTheLight 59/62 z gitarzystą Krzysztofem ”Pumą” Piaseckim oraz w wersji trio z raperem Bartkiem „Eskaubei” Skubiszem lub perkusjonalistą z Nigerii - Akinola Famson. Współtworzył tria: K.Stańko - A.Wendt - P.Raminiak z gościnnie występującym gitarzystą, wokalistą, gwiazdą muzyki Latino – Hernanem Romero oraz The Bloozz z Romanem Puchowskim i Keithem Dunnem. Aktualnie jest muzykiem kwartetu Mariusza Bogdanowicza, zespołu Eljazz Quintet, Eljazz Orchestra oraz Tria Krystyny Prońko. Od lat współpracuje z popularnym zespołem Leszcze.

Jego najnowszym projektem jest kwartet „My Choice” (A.Wendt-sax, D.Wania- piano, M.Bogdanowicz - bass, S.Frankiewicz - drums), z którym 2022 roku nagrał i wydał autorską płytę o tym samym tytule.

Oprócz działalności typowo koncertowej i artystycznej przez kilka lat był wykładowcą w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Obecnie prowadzi klasę saksofonu w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Gdańsku Wrzeszczu a także zajęcia edukacyjne w ramach Małej Akademii Jazzu (m.in. Gorzów Wlkp. Tczew, Starogard Gdański, Zakopane) oraz lekcje mistrzowskie podczas Warsztatów Muzycznych w Chodzieży, Lesznie, Puławach, Koszalinie, Stargardzie, Zakrzewie, Ustrzykach Dolnych, Tomaszowie Mazowieckim oraz Leichligen (Niemcy).